Как да изберете подходящ хидрофор според нуждите на домакинството

## Как да изберете подходящ хидрофор според нуждите на домакинството?

Хидрофорът или хидрофорното устройство е уред, чиято задача е да подсилва налягането във водопроводната система. Хидрофорът предотвратява прекомерното включване и изключване на водната помпа и позволява използването на вода с равномерен поток от всички консуматори в домакинството. Хидрофорната система се състои от помпа, разширителен съд и пресостат. Задачата на хидрофора е да осигурява и поддържа правилното налягане във водоснабдителната система на сградата.

Традиционни хидрофорни устройства

Старите типове хидрофори все още се използват в домакинствата. Резервоарите на такива устройства са относително големи и обикновено работят съвместно със самовсмукващи центробежни помпи. За да ги инсталирате, ви е необходимо подходящо помещение и за ефективна работа – правилна поддръжка и периодична настройка. Размерът на помещението, в което ще бъде възможно да се инсталира традиционен хидрофор, трябва да е поне 1 х 1,5 м в план и височина 1,5 м.

Работата на традиционните хидрофори може да бъде проблематична, особено поради доста шумната работа на помпата. Въпреки това, ако устройството стане по-шумно от преди – проверете дали няма въздух във входящата тръба и, ако е необходимо, обезвъздушете. При традиционните хидрофори може също така да има и загуби на въздух в разширителният съд. Това обикновено се дължи на това, че кислородът се разтваря във водата. В този случай е необходимо периодично пълнене на въздушната камера, за да се предотврати твърде честото включване на помпата.

Друг недостатък, свързан с използването на традиционно хидрофорно устройство, е така наречената “гниеща” вода в резервоара. Най-често този процес се случва, когато водата съдържа хумусни съединения и се съхранява в разширителният съд за продължително време. Това обикновено се отнася за съдове, които служат като резервни резервоари за доставка на домашната инсталация при прекъсвания в магистралния водопровод.

Регулиране на налягането

Изключително важно е да настроите работата на хидрофорната система правилно. Определете максималното и минималното налягане, необходими за работата на помпата. Хидрофорната система трябва да работи гладко и по изисквания. За да стане това, е необходимо да определите и количеството въздух, което ще накачи вода с необходимото налягане в системата. Мембраната в хидрофора трябва да заема 1/3 до 3/4 от обема на резервоара, като максимално се напълни с вода.

Модерни хидрофорни устройства

Или още казано “Бустерни помпи” се характеризират с така наречения “компактен дизайн”, което означава, че са много по-малки и не изискват специални помещения за инсталацията си. Често могат да бъдат поставени в обикновен шкаф под мивката. Резервоарът на модерното хидрофорно устройство е оборудван със здрава гумена мембрана, която разделя водата от въздушния подушник. Той може да бъде както хоризонтален, така и вертикален. Най-често се монтира отгоре или отдолу на помпата – създавайки автономни комплекти, които спестяват място. Модерните хидрофорни устройства работят много по-тихо от устройствата в традиционната версия. Това допринася директно за пълния комфорт при използването им и за нарастващия интерес към закупуването им. Като цяло, модерните комплекти са оборудвани с електронни регулатори, което елиминира нуждата от ръчна настройка. Те се включват само в инсталацията и се използват за извличане на вода.

Някои модели са с вграден инвертор (честотен преобразувател), като по този начин получаваме постоянно налягане в домакинството независимо от текущото потребление.

Ако желаете помпата да бъде използвана за доставка на питейна вода, от съществено значение е да обърнете внимание на материалите, използвани за всички части, които са в контакт с водата. Те трябва да бъдат сертифицирани съгласно стандартите за контакт с питейна вода (WRAS, ACS).

Избор спрямо потреблението

При избора на подходящ хидрофор, вместо марка, трябва да вземем предвид възможността за адаптиране на устройството към специфичните нужди. Хидрофорите се инсталират предимно като елементи на домашните водоснабдителни мрежи. Затова става важен района на домакинството, броят на хората, използващи чиста вода и броят на точките за вземане на вода (консуматори). Колкото по-голямa е консумацията, толкова по-голям трябва да бъде резервоарът на хидрофора.

След като сме взели предвид тези споменати фактори, можем да оценим какъв хидрофор и помпа ще ни бъдат необходими. Ако домакинството няма голяма площ и точките за вземане на вода се намират в кухнята (мивка и съдомиялна машина), банята (умивалник, вана или душ кабина, тоалетна), пералня, приемаме, че търсенето може да бъде около 0,69 л/сек. Преобразувано в часове и кубични метри, това ще бъде 2,5 м3/час.

Ако, от друга страна, ако домакинството има голяма площ и има консуматори, например защото са планирани две бани, нуждата от чиста вода ще бъде 0,84 л/сек, което е 3,0 м3/час. В такива случаи мощността на помпата трябва да бъде много по-голяма. Подобно – ефективността на разширителният съд, който ще принуждава по-чести включвания на помпата. През хидрофорния съд ще протече много повече вода.

Тези стойности ще се увеличат в случай на голям брой членове на домакинството. Експертите оценяват, че за един човек се консумират около 145 литра чиста вода на ден, което при голяма семейство може да доведе до наистина голяма консумация. Разбира се, това са само оценки, но според такива изчисления се взема предвид предвидената консумация на вода и се избират подходящи устройства.

Диаграма на примерна конструкция на хидрофор

  1. Помпа – устройство, използвано за създаване на разлика в налягането между страната на всмукване (вход в помпата) и страната на изливане (изход от помпата), което позволява пренос на течности или седименти.
  2. Разширителен съд – резервоар за съхранение на вода под налягане, предназначен за отстраняване на разликата между дебита по време на подаване на вода и вземане на вода.
  3. Манометър – устройство, използвано за измерване на налягането на течности и газове.
  4. Пресостат – позволява задаването на налягането, при което помпата трябва да се включва и изключва.
  5. (Опционално) Предфилтър – неговата цел е да почисти водата от по-големи твърди частици или замърсявания.

Ако имате съмнения или въпроси, не се колебайте да се свържете с нас:📧 email: office@aquaselect.com

📞 Тел: 0876777442

Пишете ни и по Viber

Вашият коментар

Нашият онлайн магазин използва така наречените „Бисквитки“ Научете повече за нашата политика за поверителност и нашата политика за Бисквитки

Количка за пазаруване

затворете